8 kluczowych zasad pielęgnacji skóry

Impreza o północy z przyjaciółmi, mocne picie, regularne wizyty gości - wszystko to oczywiście nie ma najlepszego wpływu na skórę, która pod koniec noworocznych świąt staje się wyraźnie bardziej poszarzała. Twarz staje się ziemista, skóra sucha, a nastrój tego wszystkiego, oczywiście, nie wzrasta. Z Aminą Berdovą, kosmetologiem i dermatologiem rozmawiamy o tym, jak prawidłowo dbać o siebie podczas noworocznych świąt, aby wrócić do pracy radosnym i zadowolonym.

Wskazówka nr 1. Nie nadużywaj zbyt gorących pryszniców i kąpieli

Nadmiernie gorąca woda jest bardzo szkodliwa dla skóry i jest jedną z głównych przyczyn suchości skóry. Mycie i spłukiwanie ciała gorącą wodą niszczy barierę lipidową skóry, powodując zaczerwienienia i podrażnienia.

Wskazówka #2. Skróć czas spędzony pod prysznicem

Zarówno prysznice, jak i kąpiele najlepiej brać szybko. Czas trwania procedury nie wpływa na jakość oczyszczania i może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji w postaci suchej i łuszczącej się skóry. Maksymalny użyteczny czas, który należy spędzić pod prysznicem lub w wannie to 10 minut, ale nie więcej. Jeśli chcesz spędzić 20 minut w łazience, aby zrelaksować się po hucznej imprezie, dodaj do wody sól wodorową, która m.in. poprawia koloryt skóry. Nie zapominajmy również o korzyściach płynących z kontrastowego prysznica.

Wskazówka #3. Postępuj zgodnie z zasadą 5 minut.

Nałóż krem nawilżający w ciągu pięciu minut, zaraz po tym jak weźmiesz prysznic lub umyjesz twarz. Jeśli zastosuje się go po pięciu minutach, efekt nawilżenia będzie znikomy, ponieważ wilgoć zdążyła już wyparować z powierzchni skóry. Jeszcze jedna rada: nigdy nie osuszaj skóry ręcznikiem. Raczej zwilż go i pozostaw lekko wilgotny. Pomoże to utrzymać równowagę hydrolipidową i zapobiegnie wysuszeniu i odwodnieniu skóry.

Wskazówka #4. Nie stosuj maseczek do twarzy po prysznicu

"Jak to? Czy nie powinnaś nakładać maseczek oczyszczających na zaparowaną skórę po prysznicu?" - pytasz. Tu odpowiedź jest jednoznaczna - nie. Maseczki do twarzy po prysznicu powodują odwodnienie skóry, co prowadzi do jej przesuszenia i nadwrażliwości. Jedyną dopuszczalną pielęgnacją twarzy i ciała po prysznicu jest nawilżanie. Pamiętaj: maseczki do twarzy najlepiej nakładać przed prysznicem (przeczytaj też: "Maseczki do twarzy: zasady stosowania i sekrety ekspertów").

Wskazówka #5. Przejdź na bardziej delikatny system pielęgnacji twarzy

W czasie wakacji odmawiaj szorowania skóry - takie zabiegi na tle całkowitego odwodnienia i różnych naruszeń, nie tylko żywieniowych, ale i codziennej rutyny, nie są korzystne i mogą spowodować dodatkowe przesuszenie i podrażnienie. Stosuj delikatną piankę oczyszczającą lub olejek micelarny. Kilka razy w tygodniu przed pójściem spać dobrze jest zastosować maseczkę na noc. Produkty te zawierają witaminy i składniki odżywcze, które mogą pomóc skórze naprawić i zregenerować się w ciągu nocy.

Wskazówka #6: Pamiętaj o nawilżaniu skóry

Pij jak najwięcej czystej, niegazowanej wody, aby zapobiec odwodnieniu, i wybierz serum nawilżające. Serum nie jest przeznaczone do samodzielnego stosowania, więc może działać tylko w połączeniu z Twoim zwykłym kremem. Najpierw nakłada się serum, a następnie krem. Stosowanie serum bez kremu może spowodować jeszcze większe wysuszenie skóry.

Wskazówka #7. Skup się na witaminach

W okresie wakacyjnym nie powinnaś rezygnować z kremów do twarzy zawierających witaminy. Najbardziej popularną opcją na święta w Nowym Roku jest tradycyjnie uważana za witaminę C. Krem z nim należy nakładać na 2 godziny przed snem i godzinę przed wyjściem na zewnątrz (czytaj też: "Witaminy młodości: jak prawidłowo stosować kosmetyki z retinolem, niacyną i witaminą C").

Wskazówka #8. Staraj się wysypiać

Nowy Rok to wielkie święto, ale w większości przypadków staje się powodem do złamania reżimu: w rezultacie brak snu odbija się na stanie naszej skóry i sposobie, w jaki wyglądamy. Niestety, późne wstawanie nie rekompensuje złej jakości snu i często oznacza pozostawanie na nogach grubo po północy przy niejednej okazji. Hormon snu - melatonina, która m.in. odpowiada za młodość i piękno naszej skóry oraz ma działanie antyoksydacyjne, produkowana jest tylko w nocy.

 

Autor

Katarzyna Lelek

dermatolog i endokrynolog