Zmiany w programie 75+ i leki dla seniorów - kto na tym skorzysta

Ministerstwo Zdrowia podaje, że mniej więcej połowa uprawnionych osób skorzystała z programu 75+. To jednak mniej niż zakładano i dlatego przyniosło to oszczędności dla budżetu. Od nowego roku na liście leków mamy 1167 środków farmaceutycznych, 38 więcej.

Aktualizacja listy darmowych leków może ucieszyć między innymi osoby, które zmagają się z cukrzycą. Dotychczasową listę leków uzupełniliśmy o leki o krótkim działaniu, a więc insuliny ludzkie i analogi do tych insulin. Osoby starsze mogły korzystać wyłącznie z długodziałających preparatów, obecnie wygląda to już znaczenie lepiej. Dodatkowo pojawiły się nowe preparaty na tej liście. Trzeba jednak powiedzieć, że z listy zadowolone są osoby chore na cukrzycę, ale już producenci są pokrzywdzeni. Okazuje się bowiem, że nie ma tutaj wsparcia dla rodzimej produkcji, a pojawia się propozycja przygotowywana właśnie dla firm zagranicznych, które takie preparaty mają przygotowywać.

Co poza lekami dla diabetyków?

Zmieniona lista leków dla seniorów jest także uzupełniona o inne pozycje, które są całkiem nowe. Poza preparatami dla cukrzyków będzie tam również proszek do inhalacji, który jest używany przez osoby z przewlekłymi chorobami płuc. Wykaz uzupełniony jest o preparaty również dla osób, które mają schorzenie Parkinsona. Z listy znikają jednak leki takie jak zawierające czynną substancję biperidenum oraz niesterydowe leki przeciwzapalne z naproksenem w składzie, które stosuje się w terapii przeciwreumatycznej.

Zdaniem geriatry

geriatra

Konsultanci z zakresu geriatrii, którzy prowadzili tego typu działania omawiając przygotowanie listy zwrócili uwagę na to, że lista i tak wymagałaby uzupełnienia. Między innymi są darmowe leki dla astmatyków, jednak to nie one są najbardziej obciążające. Eksperci dodają, że dla osób starszych takich problemem są leki na problem z migotaniem przedsionków, nowoczesne antykoagulanty doustne. To około 100 złotych miesięcznie. Według specjalistów ten wykaz powinien zostać także uzupełniony o memantynę, która jest stosowana w otępieniu. Konsultant z zakresu geriatrii zwraca uwagę także na samą zasadność wprowadzenia darmowych leków. To może bowiem doprowadzić do sytuacji, w której będą one niekiedy również nadużywane co jednak u osób starszych będzie dużym problemem.

Autor

Katarzyna Komasińska

dermatolog, właścicielka Kliniki Kosmetologii Estetycznej Beauty&Health